Sualtı Hokey Ekipmanları

1-Şnorkel:Oyun alanından kopmamak,takip ve su üstü yüzüşlerinde nefes alabilmek için şnorkel kullanılmalıdır.Şnorkel sayesinde sporcular su üzerinde yüzerken nefes alabilir.Sualtından çıkış yaptığı sırada oyunu görmesi ve oyun alanından kopmaması için sporcu şnorkel ile nefes alır ve oyunu takip eder.Aktif bir performans ve mücadele sporu olan sualtı hokeyinde sporcular şnorkellerini esnek,tahliye ve akordiyon özellikleri olmayan bir şnorkel seçmelidirler.Şnorkel ne kadar uzarsa sualtıda hareket ederken sporcuyu rahatsız etme oranı o kadar artar.Esnek olmayan şnorkellerde sporcularda yaralanma takılma gibi sorunlar çıkarabilir.

2-Su Topu Başlığı:Başlığın tüm yüzeylerinde başlık renginin ters renginde numara yazmalı,kulak koruyucu içermelidir.Başlık sayesinde sporcular kulaklarına gelen darbelerden etkilenmez,oluşabilecek yaralanmaların önüne geçilmiş olur.Oyun sırasında yapılan faul ve hatalı davranışlarda hakemlerin sporcular ayırt edebilmesini sağlayan en önemli materyal sporcuların başlıklarıdır.Başlıkların düzgün,okunabilir ve takımla aynı renk tonunda olması önemlidir.

 

3-Maske:Sulaltı Hokeyinde kullanılan maskeler dayanıklı ve çift cam olmalıdır.Yekpare ve tüplü dalışta kullanılan geniş ve alın kısmını da kapatmayan tek cam maskeler kullanılamaz.Kullanılan maskenin görüş açısı çok önemlidir.Bu önem nedeniyle maskelerdeki camın boyutu ve takılma açısı oyuncunun görüşünü çok etkiler.Kullanılan maske ne kadar verimliyse sporcu etrafını o kadar iyi gözlemleyebilmekte ve maç sırasında daha rahat bir biçimde oyunu takip edebilmektedir.

4-Palet:Sualtı Hokeyindeki en büyük araç paletlerdir.Paletler sayesinde sporcular hızlanma,dönüş,puck yakalama,aktif su üstü yüzüşü yapabilir.Sualtı Hokeyi oynayabilmek için bu araçlara ihtiyaç duyarlar.Sualtı hokey paletleri tahminlerin aksine zıpkınla balık avı ve serbest dalış sporcularının kullandığı uzun ince değil.Nispeten daha kalın ve kısa paletlerdir.Karbon ve kauçuk çeşitleri mevcut olup sporcular kendilerine uygun olan paletleri seçerler.Seçilen paletin özelliklerine göre hızlanma,hızlanmada devamlılık ya da aktif dönüş gibi hareketler sporcularda daha kolay yapılabilir

5-Sualtı Hokey Sopası(stick):Ahşap ve homojen plastik malzemeden üretilebilen sopalar.Sporcuların mevki kabiliyetlerine göre uzun,kısa,ince veya kalın olabilir. Tutuş ve performansın geliştirilmesi için denemeler yapılmasını sağlamak amacıyla biçimde kesin sınırlama getirilmemiştir. Hokey sopasının ölçüleri oyun alanı 11 cm ile 18 cm, sap kısmı 14 cm ile 16 cm, uzunluğu 25 cm ile 34 cm, oyun alanının uç kısmı 7 cm ile 20.8 cm, kalınlığı 1,5 cm ile 4 cm arasında olabilir.
Dünya standartlarında ise kullanılan pratik olarak elverişli ölçüler aşağıdaki gibidir.
Sopa(stick); tahta, kontraplak veya o tarz homojen bir materyalden yapılmalı, yüzer ve suyun içinde yatay olarak hareket edebilmelidir.

Sopanın üzerindeki girintili ayaklar arası maksimum 15 mm olmalıdır.

Sopanın çevre kenarlarının yarıçapı 10 mm olmalıdır.

Oyun alanının uç kısmının genişliği 70 mm olmalıdır.

Sopa siyah veya beyaz renkte olmalıdır.

Sopanın sap kısmı elden 25 mmden fazla çıkmamalıdır.

Oyuncu sopayı oynadığı eli şeritle bağlayabilir.

Sopanın üzerinde derin oyuklar olmamalıdır.

Sopanın kalınlığı 20 mm dir.

Sopanın yüksekliğinde 7.5 derecelik eğim olabilir.

Sopanın kenarları yumuşatılmış olmalıdır.

Bayanların kullandığı sopalar genellikle daha kısa saplıdır ve uzunluğu 25 cm’e kadar kısalabilir.

6-Sualtı Hokey Diski(puck):Diskin çapı 80 mm (±4mm); kalınlığı 30 mm (+4mm, – 2mm) olmalıdır. Bu verilen ölçüler disk ile diski kaplayan koruyucu maddeyi de içermektedir.

Diskin köşesinin yarıçapı 3 mm’den 10 mm’ye kadar olmalıdır.

Diskin ağırlığı 1.3 kg (±0.2kg) olmalıdır.

7-Sualtı Hokey Eldiveni:Dayanıklı ve ince eldiven üzerine silikon ile güçlendirilerek bekletilir.Kuruyan ve sertleşen eldiven hem oluşan mücadelelerde darbeyi emer ve ele zarar verilmemesini sağlar.Sualtı hokey eldivenleri sporcuların sualtı hokey sopalarını tutmaları ve aktif olarak hareket edebilmeleri için mümkün olduğunca esnek olmalı ve sporcunun elini rahatsız etmemelidir.Özel olarak yurtdışından getirilen eldivenler olduğu gibi yurtiçinde de eldiven üretilmektedir