Sualtı Hokeyi Türkiye Şampiyonasına MHK Damga Vurdu!

Yazar Tarih 6 Eylül 2021

Pandemi nedeniyle 1.5 yıllık aranın ardından yapılan Sualtı Hokeyi Büyükler Türkiye Şampiyonası’nda kazananlar belli oldu.Turnuvada Deniz Yıldızları S.K. kadın ve erkek kategorilerinde birinci olurken kadınlarda Byem ve Buz Spor Kulüpleri 2. ve 3.oldu.Erkeklerde ise 2.Odtü spor kulübü olurken İstanbul’dan kürsüde yer alan tek erkek takımı Olimpik Yüzme Spor Kulübü oldu.

Erkekler 2.lig kategorisinde namağlup şampiyon olan Derin Ege S.K. ve  play out maçında kazanan Ege Sualtı S.K. erkekler 1.ligine yükseldi.

 

                   

 

Hakem kararlarının sürekli tartışma yarattığı organizasyonda son gün Merkez Hakem Kurulu (MHK) kararı infiale yol açtı.Dünya Sualtı Aktiviteleri  Konfederasyonu (CMAS) kurallarını hiçe sayan bir karara imza atan MHK başkanlığı yapılan itirazlara rağmen karanın arkasında dururken turnuva tamamlandı.

Her yıl yapılan müsabakalarda ”Bu talimatta yer almayan konularda Uluslararası ( CMAS ) ve TSSF yarışma kuralları geçerli olup, gerektiğinde talimatta yer alan ve diğer kurallarla ilgili değişiklikleri ve müsabaka tarih ve yer değişikliği yapmakla Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanlığı yetkilidir” maddesi olmasına ve 2019/2 sayılı son yayınlanan talimatnameye rağmen kararını değiştirmeyen MHK başkanlığı   diskalifiye olan sporcunun bir sonraki maça giremeyeceği açık olarak belirtilirken Buz yüzme S.K. sporcusu bir önceki maçta diskalifiye olmasına rağmen 3.lük madalyasının alınacağı maça çıkmasına izin verdi.

Karara itiraz eden Marmara Spor Kulübü’nün antrenörü Y.A’nın itirazı değerlendirilmeden başlatılan maçta Buz Yüzme S.K. galibiyeti  alarak 3.oldu.Kararda federasyon başkanının talimatı olduğu ileri sürülürken TSSF başkanı Şahin Özen asla turnuva ile ilgili bu tip kararların kendisinin vermediğini turnuvadaki tek yetkili kurumun MHK başkanlığı olduğunu belirtti.Verilen tartışmalı karar tüm sualtı hokeyi camiasını üzerken MHK kararlarını federasyon disiplin kuruluna yapılan itirazların olumsuz dönüşü olması durumunda ise savcılık ve tahkim kuruluna gideceğini belirten antrenör Y.A.”Kadın takımımızın hakkının yenmemesi için ne gerekiyorsa kulüp olarak yapacağız” dedi.

 

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.