YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN GIDA TAKVİYELERİ

Yazar Tarih 7 Haziran 2017

İnsanlar antrenman yapmaya başladıkları ilk zamanlarda oldukça heyecanlı ve bir o kadar da sabırsızdırlar. Gözle görülür sonuçlar elde etmek isterler ve bu sonuçlara oldukça hızlı bir şekilde sahip olmayı dilerler. Bu istek genellikle farklı gıda takviyelerini deneme ile sonuçlanır. Piyasada yüzlerce firma en iyi ürünün kendisinde olduğunu söylemekte, her gün gıda takviyesi pazarına farklı ürünler girmektedir. Hal böyleyken hangi ürünü seçeceğimize iyi karar vermemiz gerekir. Çünkü birçok ürün üreticilerin söylediklerinin aksine işe yaramaz. İşe yarayan her üründe yeni başlayanlar zaten çok hızlı bir şekilde gelişecekleri için onlara gerekli değildir.

Vücut geliştirmeye yeni başlayanların odaklanması gereken 3 şey vardır;

• Sıkı çalışmak,
• Hedefleriniz doğrultusunda belirlenmiş iyi bir idman programına sahip olmak,
• Besin dengesini koruyan ve gıda takviyeleriyle zenginleşecek düzgün bir beslenme düzenine sahip olmak.

Yeni Başlayanlar için Temel 5 Gıda Takviyesi :

1) PROTEİN

Gıda takviyesi söz konusu olduğunda hiç şüphesiz en başta alınması gereken takviye, Proteindir. Yapılan sayısız araştırmalar ve ortaya çıkarılan sonuçlar proteinin kısa sürede kas büyümesini ve gücünü arttırdığını gözler önüne sermektedir.

Protein takviyesi almak kas büyümesini ve gücünü fark edilir şekilde arttırır.

Antrenman öncesi sonrası ve süresince hızlı sindirilen proteinler içmek protein sentezini arttırır ve bu da yenilenmeyi hızlandırır.

Herhangi bir böbrek ve karaciğer sorununuz olmadığı ve düşük kaliteli yağlar tüketmediğinizi var sayarsak, yüksek protein diyeti sizin kilo kaybetmenize yardımcı olur.

Bilimsel araştırmaların aksine sık ve zorlu antrenmanlar yapan kişiler protein aldıklarına kendilerini daha iyi hissettiklerini söylemektedirler.

2) YEŞİL GIDA TAKVİYELERİ (SEBZE VE MEYVE )

Yeşil gıda takviyeleri derken kastedilen, diyetlerdeki sebze ve meyve eksiliğini giderecek takviye gıdalardır. Sebze ve meyvenin eksikliğini tamamen gidermese de eksikliklerinden doğacak olumsuz etkileri azaltır. Muhtemelen beslenme uzmanları ihtiyacınız olan bütün mineral ve vitaminleri doğal besinler yoluyla alabileceğinizi söyler. Bu tamamen yanlış değildir ancak sadece çok az insan bunu gerçekten yapabilir. Diğerlerimiz ise bu eksikliği gidermek için yeşil gıda takviyelerine ihtiyaç duyarız. Kullandığınız vitaminlere ve aldığınız gıdalara ek olarak yeşil gıda takviyeleri almanız kan pH değerlerinizi sıfırlamanıza da yardımcı olur.

3) BALIK YAĞLARI

Balık yağlarının iltihap sökücü etkileri vardır. Eğer sizde her gün belirli ağrılar çeken ve sık sık ağrı kesici kullanan insanlardansanız, balık yağı kullanmaya başladıktan sadece birkaç hafta sonra kendinizi çok daha rahatlamış ve iyi hissedeceksiniz. Balık yağı kullanımı kanserden kalp ve damar hastalıklarına kadar birçok hastalığın da önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda yağ yakmanızı da sağlar. Genede kaliteli bir balık yağı takviyesi kullanmanız önemlidir. ( Balık yağının %50 si EPA ve DHA dan elde edilir.)

4) KARBONHİDRATLAR-ANTRENMAN ÖNCESİ VE SONRASI

Antrenman öncesi, sonrası ya da esnasında alınan ve çabuk sindirilen karbonhidratlar protein sentezine ve glikojenlerin tekrar sentezlenmesine yardımcı olur. Bu da kaslanma, enerji yenilenmesi ve vücudun yenilenme sürecinin hızlanması anlamına gelir. Kas kütlesi kazanmak için yoğun ve ağır antrenman yapan kişiler için karbonhidrat içecekleri özellikle önem taşır.

5) KREATİN

Herhalde hakkında en çok araştırma yapılan gıda takviyelerinden biri kreatindir. Kreatin kullanımı kas büyümesi ve güçlenmesini doğrudan etkiler. Yapılan birçok klinik ve bilimsel araştırmada bu görüşü desteklemektedir. Kreatin ile ilgili yanılgılardan biri de 18 yaşından küçük birisinin kreatin kullanırsa ani ölüm yaşayabileceğidir. Gerçek şu ki teenagerların kreatin kullanmasının herhangi bir zararı ya da yararı olacağını belirten herhangi bir bilimsel rapor bulunmamaktadır. Yani gereken dozda kullanıldığı zaman kreatinin herhangi bir zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca kreatinin sağlık ve performans üzerindeki birçok faydasını da göz ardı etmememiz gerekir. En uygun kullanım miktarı 5-6 gün boyunca günde 25-30gr. yükleme yapmak ya da yüklemeye gerek yoksa günde 5gr. kreatin almaktır. Ayrıca kreatin piyasada bulunan en ucuz gıda takviyesidir.

Derleyen: Gıda Mühendisi Turgay Çetinkaya

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.